Koncert WSPAK odbędzie się 24 maja, o godz. 20:00 w studiu Polskiego Radia Rzeszów. 
Obowiązuje rezerwacja miejsc – mailowo: koncert@radio.rzeszow.pl.

Pojawiały się tam również pieśni łemkowskie, które dzięki swojej melodyjności i językowi zbliżonemu do ukraińskiego zostały wciągnięte do repertuaru mieszkańców kresów. Obecnie duet znajduje jeszcze bliższe związki z folklorem łemkowskim. Życie potoczyło się bowiem tak, że obie wybierając przyszłych mężów, wżeniły się w łemkowskie rodziny i tradycje, które zamierzają pielęgnować.

Początki zespołu WSPAK były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazu z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe, takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy w s p a k. Instrument ten  przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę, zbudowany jednak „na wspak” tradycyjnemu lutnictwu zainspirował przyjaciółki na tyle, że jego nazwa stała się imieniem duetu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje bowiem charakter i sposób kreacji zespołu: To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, o którą każda z nas na swój sposób walczy od wielu lat. WSPAK to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia – w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem.

Od początku swojej działalności duet Wspak występował na wielu polskich scenach m.in. na deskach Filharmonii Kaliskiej i Gorzowskiej czy Festiwali muzycznych takich jak: „Wianki”, II Zabłudów FolkFest, IV Ekumeniczny Festiwal Muzyki i Sztuki Chrześcijańskiej, XVII Festiwal Jadwigensis. Ponadto Duet zdobył I miejsce na XIX Konkursie Piosenki Ukraińskiej w Bielsku Podlaskim (2023) oraz kilkukrotnie gościł w audycjach radiowych Polskiego Radia w Krakowie i Białymstoku.

W listopadzie 2023 roku duet Wspak wydał swoją debiutancką płytę „Radist z Nieba” poświęconą wschodniosłowiańskim kolędom, obecnie kończy pracę nad drugą płytą, która ukaże się we wrześniu tego roku.

Rezerwacja wejściówek na piątkowy (24 maja, godz. 20:00) koncert w Polskim Radiu Rzeszów, odbywa się mailowo: koncert@radio.rzeszow.pl, liczba miejsc ograniczona.

Koncert będzie transmitowany na antenie Polskiego Radia Rzeszów. 

Źródło: PR Rzeszów